TRAVERTEN

Aile arasında ki barbekü, akşam yemekleri, canlı açık hava partileri ve tüm yaz mevsiminde getirdiği harika bir açık hava alanı düşünün. Yada kendinize ait dış mekan. En çok soru işaretlerinden birisi olan dış mekan kaplama ürünlerinden hangisini kullanmalıyım sorusuna biz “Traverten” diyoruz.

Bu ürünleri seçerek lüks sert yüzeylerle davetkar ve çekici bir ortam oluşturun. İç mekan ve peyzaj tasarım vizyonunuzun temelini oluşturan bu değere sizde ortak olabilirsiniz. Veranda mobilyalarından, boya renklerinden, yapısal öğelerden, açık mutfaklardan, havuz manzaralardan ve açık havanın tüm yönleri, döşeme ve tezgah yüzeylerinde rastlayabileceğiniz bir doğaltaşdır kendisi.

 

Traverten Nedir?

Traverten günümüzde önemli bir yapı malzemesidir. Fabrikalarda işlenerek ebatlandırılan traverten blokları taş ocaklarından çıkarılarak elde edilir.

Traverten nedir diye soracak olursanız; erimiş karbondioksitli yer altı suları ilerledikleri yerlerde kalsiyum karbonatı eriterek taşımaktadır. Yer altında ilerleyen bu suyun basınçsız ortamda aniden açığa çıkmasıyla ber karbondioksit değerleri uçar ve suda ki eriyik hainde bulunan bu kalsiyum karbonatlar ince katmanlar şeklinde kayalara yapışır. Böylelikle zaman içinde yastığımsı yumuşak bir doku oluşturur. İşte bu oluşan katmanlara traverten adı verilir.

Traverten Ocakları

Traverten ocaklarından elde edilen bu özel taş, geçmişten günümüze iç ve dış mekanlarda önemli bir yapı malzemesi olarak kullanılan dekoratif dokulardandır. İnsanlar üzerinde görsel açıdan büyük bir beğeni uyandıran bu taş biçimi sıcak kahve tonlarında, delikli ve damarlı dokusu sayesinde şık görünümüyle ilgi çekmektedir. En çok kullanım alanları; bahçe zeminleri olmakla beraber damarlı ve pütürlü bir yüzeye sahip olması nedeniyle havuz kenarları, banyo ve mutfaklar, ıslak zeminler olabilmektedir.

Traverten konusunda yanlış bilinen bir olgu vardır ki bu da travertenin delikli ve yumuşak dokusunun hassas ve kırılgan olduğu kanısıdır. Oysaki traverten oldukça dayanıklı taşlardandır. Onun yumuşak ve hassas dokusu, aslında sağlamlığının farklı bir dışa vurumudur. Kalsiyum karbonat katmanlarının oluşmasıyla oluşan traverten taşları, mekanlarınızda bünyesinde taşıdığı katmanlar sayesinde çok efektif görünümler yaratabilmenize imkan sağlar.

Zira kesme stilinde farklı yollar kullandığından oldukça farklı ve sıra dışı görünümlerde travertenler elde edebilirsiniz bu sayede. Nitekim bazı travertenlerin delikli olması, bazılarının da uzun damarlı desenlere sahip olması bu gibi farklı kesim stillerinden kaynaklanmaktadır.

Fakat bu durum aynı oranda travertenin işlenişiyle ilgili olarak profesyonellik derecesine de bağlıdır. Örneğin dikine yapılan traverten kesimlerinde suyolları açığa çıkar ve böylelikle suyolu/vein cut/Türk kesimi adını alan kesim tarzları oluşur. Ahşabı andıran bu görünüm evlerinizde, iç ve dış mekanlarda ahşap görünümünde çok sağlam dokular yaratabilmenize imkan sağlar.  Suyolu stilinin tersine kesimler yapıldığında ise daha farklı bir görsel elde edilmektedir. Bu kesimde suyolları taşın üzerinde kaybolacağından ötürü delikli dokular elde edilir.

Bu taş kesim stili,  yukarda aktardığımız suyolu kesiminden daha da dayanıklı taşlar elde edilmesini sağlar. Elde edilen görüntü delikli traverten taşı şeklindedir. Traverten tap delikleri derz dolgusuyla kapatılabilir ve silikonlu derz dolguları sayesinde renkli ve elastikiyet sahibi bir form elde edilebilir. Taş rengine uyumlu ve doğru kullanılan derz dolgularıyla efektif görüntüler kazanılabilir. Öte yandan bu uygulamalar traverten şerbetiyle de sağlanabilmektedir.

 

Traverten Çeşitleri

Diğer taraftan mutfaklarda tezgah üzerinde ki lavabolarda ya da paslanmaz ayak üzerinde yer alan şekliyle banko tarzında da kullanılabilen bu tarz özel taşlar evlerinizde otantik ve etnik dokular yakalayabilmeniz adına mükemmel görseller de oluşturabilir. 

Tüm bunlara ek olarak traverten taşlarıyla evlerinizin duvarlarında bile dekoratif nesneler tasarlanabilir. Traverten taşlarından aynalar, tablolar ya da çerçeveler oluşturabilmeniz bile mümkündür. Örneğin bu gibi doğal taşlardan yapılmış objeler dekorasyonunuzu her kesinkinden farklı kılabilecek etnik ve otantik dokular yaratacaktır. Bu şekilde renkli, sıra dışı fantastik ortamlar yaratmak travertenlerle çok kolay olabilir. Dilerseniz sözünü ettiğimiz şekilde Traverten kaplama dokuların kullanıldığı mekanların otantik dokusunu soluyabilir ve kendinizi doğanın ortasındaymışçasına hissedebilirsiniz.

İşyerlerinize, ofis, banka ya da plaza girişlerine müstakil evlerin bahçelerine çok yakışacak olan bu harika görünümler müşterileriniz, konuklarınız ve sizler için çok farklı yaşam /çalışma alanları yaratabilir. Oldukça estetik görünümler yaratmanızda sizlere imkan verebilecek olan bu doğal taşlarla kendi tasarımlarınız ya da mimarlarınızın tasarımlarıyla sanat eseri tadında estetik ortamlar meydana getirebilirsiniz. Taş ustalığının mekanlarınıza katacağı bu doğal güzelliklerden siz ve sevdikleriniz neden yararlanmayasınız ki?

Renklendirilebilen traverten mermer çeşitleri sayesinde mekanlarınızda sanat harikaları dahi tasarlayabilirsiniz. Öte yandan su emme özelliği olan doğal taşlar; yağmur, sel ya da kar suyundan kaçınmak konusunda da endişe duymanızı engelleyecektir. Bu açıdan doğal taşları gerek içerde ve gerekse de dışarda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Yıllarca bakım istemeyecek olan bu tarz doğal taşları evladiyelik olarak tüm ortamlarınızda kullanabilirsiniz. Yeter ki kimyasallardan uzak tutun…

Gördüğünüz gibi basit bir kaya parçası fabrikaların özel ortamlarında, profesyonel ellerde mahirce işlendiğinde muhteşem tasarımlara dönüştürülebiliyor. Böylelikle dekoratif doğal taştan tasarlanan lavabolar, banyolarla kusursuz yaşam alanları yaratılabiliyor. Ülkemiz bu tarz traverten madenleri açısından zengin kaynaklar içerdiğinden başta Afyon ilimiz olmak üzere traverten taşlarını işleyerek dekoratif öğeler yaratmak konusunda büyük imkan tanımaktadır.