MERMER

Mermer; özellikle mimari projelere mükemmel görünümler kazandıracak olan bu öğeler muhteşem iç – dış yaşam ve çalışma alanlarına dönüşmektedir.

Mermer Çeşitleri

Öte yandan parlatılarak saydam görüntüler verilen mermerler, görsel yönden tüm yapılara mükemmel ve görkemli efektler kazandırmaktadır. Bu doğal taşlara birbirinden güzel renk kazanımlarını sağlayan öğelerse; talk, mika, grafit, demir, pirit, kuartz gibi madenlerdir. Yanı sıra silikat zengini mermer piroksenler ve amfiboller yeşil; grena ve vezüviyanit kahverengi; epidot, kontrodit ve sfen sarı gibi renklere de bürünebiliyor.

Oniks mermer türeviyse silisyum dioksit içeren kalsedon türevlerindendir. Bu taşın eski adıysa su mermeridir. Dünyada mermer taşları Paelezoik ve jeolojik dönemlerde oluşmuştur. Kimi zaman yer kabuğunun kmlerce derininde karşılaşılan mermer çeşitleri önemli yapı malzemelerindendir.

En Ünlü Mermerler?

Dünyanın en ünlü mermerleri Fransa, İtalya, Belçika, İspanya’dan ve Uruguay’dan çıkarılabilmekte… Ek olarak Hindistan, Afrika, Amerika Vermont bölgesi de bu konuda zirvededir. Toprak altından bin bir meşakkatle çıkarılabilen ürün türevleri sonrasında kaldırma – taşıma araçlarıyla çıkarılarak, atölyelerde profesyonel ellerde kesme makineleri,  özel testerelerde kesilerek planyalar, tornalar sayesinde işlenmektedir.

İçyapıların en şatafatlı görsel öğesi olabilen mermerler aynı zamanda iç dekorasyon alanında, heykelcilik ve süs eşya yapımında da kullanılmaktadır.

Diğer taraftan küvet, lavabo, mutfak tezgahı gibi kullanım alanlarında da sıklıkla harika tasarımlarda yapıları süslemekle kalmayıp yaşam alanınıza değer katmaktadır. Bunların yanısıra merdiven, zemin döşemeleri, mermer duvarlarda karakteristik, hoş görünümü ve sağlam yapısı açısından oldukça çok tercih edilmektedir. Dış ortamlarda suya ve hava şartlarına dayanıklı yarıksız mermerler kullanılır.

Mermer Kullanım Alanları

Artan kırık parçalarından ise suni taş dolgu maddesi şeklinde yararlanılmaktadır. Türkiye de mermer işlemeleri tam 4000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Öte yandan ülkemizdeki işletmelerin gelişmesi ve büyümesi ile bu konuda dünya standartlarının da üzerine çıkan çalışmalar sergilenirken dünya çapında ki markalarla yarışan mermer markaları da öne çıkmaktadır. 

Görsel yönden oldukça şaşalı ve görkemli tasarımlar ortaya çıkaran mermer çalışmaları sayesinde insanlar yaşam alanlarında sıradan ahşap parke ya da laminant döşemelerinden sıyrılarak sıra dışı görünümlerde mermer yer sert zemin düzenlemelerine ya da mermer pencere denizliklerine, ahşap merdiven basamaklarından tutunda görkemli mermer basamaklara yönelmektedir.

Bir diğer yandan bu tür taşlardan mutfak tezgah aralarında da gönül ferahıyla yararlanabilirsiniz. Zira bayanların günlerinin büyük bir kısmının geçtiği yerlerdir mutfaklar. Aynı zamanda bu tür taşlar kendi gustonuzu ortaya koyarak butik bir mutfak tasarlamanızda da en zengin öğelerden olacaktır.

Örneğin restorasyon yaptığınız evlerinizde ya da yeni taşınacağınız evinizin içini kendiniz tasarlayacağınızda tek tek seçtiğiniz ev ve mutfak öğeleri arasında kendinize özgü tatlar katabilirsiniz bu sayede. Mutfak ürünlerini incelediğinizde neden söz ettiğimizi çok daha iyi anlayacaksınız.

Örneğin tezgah arkasında mutfaklarınızda kullanabileceğiniz doğal taşları; tezgah arkası seramik, tezgah arası cam mozaik, tezgah arası granit şeklinde seçebilirsiniz. Gelin siz de evlerinizde doğanın benzersiz dokusunu duvarlarınız sayesinde yansıtın. Bu konuda mutfak tezgah arkası doğal taş mozaikler en efektif nüvelerden olacaktır. Zira özgün görünümleriyle mutfaklarınıza exclusive ambiyanslar katarken sadece sizin mottonuzu da simgeleyebileceklerdir.

Doğal Taşların Önemi

Doğal taşların bir diğer önemli ve yarayışlı özelliği de ekolojik ve uzun ömürlü olmalarıdır. Dilediğiniz mutfak dekorasyonlarına uyumlu renk ve tonda bulabileceğiniz bu doğal taşlar sayesinde; doğal kahve tonları,  beyazın 50 tonu, kremler, kemik renkler, ekrular, kum beyazları, kırık beyaz renkleri, mekanlarınızda ahenkle dans edebilecek.

Böylelikle yaşam alanlarınıza huzur doğacağı gibi en doğal ortamları da kendi cennetleriniz olan evlerinize taşıyabileceksiniz. Ekonomik fiyatlarını gördüğünüzde ise gözlerinize inanamayacaksınız.

Yine salon dekorasyonlarında beğeniyle kullanabileceğiniz taş duvarlar bambu, doğal taş, beton çeşitlemeleriyle en güzel doğal görünümlere kavuşabilir.

Mermer Duvar Kaplama

Taş duvar kaplama ürünlerinin montajı çok kolay ve basittir. Sadece bir vida ile gerçekleştirilebilecek olan bu parçalar hem evlerinizde hem de spa merkezleri, otel, kafeterya, işletmeler, spor salonları, restaurant gibi mekanlarda arzu edilen tipte de sıklıkla tercih edilebilmektedir.

Bunlara ek olarak klasiğin dışında kimsenin evinde olmayan banyo dekorasyonları için de bu özel taşlardan yararlanabilirsiniz. Yine evlerinizde son zamanlarda sıklıkla tercih edilen tuğla taş duvarlardan oluşturmak da birbirinden şık doğal taşlarla çok kolay.